Projekt pierwsza praca, czyli co wybrać by być zadowolonym?

Kończysz studia i zastanawiasz się jaką pracę podjąć? Możliwości jest wiele, jednak każdy rodzaj obranej drogi niesie za sobą szanse oraz zagrożenia. Jeżeli jesteś zainteresowany informacjami o korzyściach pracy np. w startupie lub korporacji to zapraszam do krótkiej lektury.

Wpierw należy odpowiedzieć jakie możliwości mamy do wyboru. Jest ich kilka: od założenia własnej firmy po etat w nowo powstałym startupie, średniej firmie, która ma już ugruntowaną pozycję na rynku lub globalnej korporacji. Alternatywą jest też sektor publiczny. Pierwszym czynnikiem, który kształtuje, choć nie zawsze, naszą drogę jest profil edukacji. W tym artykule skupiam się jednak na czynniku zewnętrznym – rodzaju danej organizacji, którą chcemy wybrać. Każda ma swoje zalety i wady, które postaram się Wam pokrótce przedstawić:

Własna działalność –  pierwszą opcją jest prowadzenie własnego biznesu. Zasada jest prosta – rejestrujesz firmę i oferujesz swoje usługi. Mogą być one różne – od IT, sprzedaż produktów w e-commerce, aż po masaż czy budowlankę. Wszystko zależy od tego jakie umiejętności posiadasz. Jest to pierwszy warunek, który musisz spełnić chcąc myśleć o swojej firmie – posiadać unikatowe umiejętności związane z daną rzeczą, którą chcesz wykonywać. Czasem wystarczy sama wiedza jak np. w przypadku handlu internetowego. Nie musisz być projektantem wazonów, by je sprowadzać i sprzedawać w Polsce. Musisz jednak wiedzieć jak taką dostawę zorganizować. Zaletą prowadzenia działalności jest niezależność i możliwość kreowania własnej wizji rozwoju firmy. Stanowi to unikatową cechę. Nigdzie indziej nie masz tak szerokiej możliwości wpływania na losy firmy jak prowadząc własną. Kolejne zalety to ciekawe wyzwania, jednak najważniejszym plusem, który może wynikać z „bycia sobie szefem” jest możliwość osiągnięcia niezależności finansowej. Stare przysłowie mówi „lepszy słaby handel niż złota robota” i moim zdaniem najlepiej obrazuje prowadzenie własnej działalności – największy procent zysku wędruje do Ciebie. Oczywiście sukces odnosi tylko ułamek przedsiębiorstw, jednak gdy Ci się uda, będziesz naprawdę niezależny. Dowodem na to mogą być rankingi najbogatszych osób na świecie, gdzie zdecydowana większość to właściciele firm. Nie wszystko kreuje się jednak w jasnych barwach. Minusem prowadzenia własnej działalności jest ogromne ryzyko finansowe – szczególnie w początkowej fazie rozwoju. Na starcie prawie nigdy nie mamy wielu klientów, a koszty stałe ponosić trzeba więc musimy utrzymać płynność finansową, w przeciwnym wyrazie nie utrzymamy się na rynku. Kolejnym minusem jest odpowiedzialność. Opisałem ją wcześniej jako jedną z zalet, ale niesie ona również realne zagrożenie. Jesteśmy odpowiedzialni za całokształt działalności przedsiębiorstwa, a błędy na początku mogą nas ostatecznie pogrzebać. Minusem jest również brak benefitów takich jak zabezpieczenie socjalne polegające na płatnych urlopach i świadczeniach pozapłacowych, które posiadają korporacje. Można to opisać krótko – nie pracujesz, nie zarabiasz. Pomimo tak wielu zagrożeń własna firma jest bardzo atrakcyjną formą pracy, dlatego coraz więcej młodych ludzi decyduje się właśnie na taki krok w swoje karierze.

Korporacja – jedną z najbardziej częstych dróg rozwoju kariery zawodowej jest praca w dużej korporacji. Wybiera ją wiele młodych ludzi, przeważnie już podczas studiów. Popularne ‘korpo’, w odróżnieniu od pozostałych możliwości, oferuje rozbudowane programy drogi zawodowej i jasną drogę awansu. Zrekrutowana osoba wie w którym kierunku zmierzać, więc pozostaje jej piąć się w górę. Zarobki są często również wyższe niż w małej firmie. Czy droga ta jest w takim razie najlepsza? Niezupełnie. Po pierwsze – nie wszystkie globalne firmy oferują jasną i klarowną ścieżkę kariery. Wiele z nich poszukuje kogoś do wykonywania pracy niewymagającej kreatywności i bez możliwości awansu. Rutynowe wykonywanie określonych czynności powoduje, że uczymy się jedynie wycinka określonej pracy. Jeżeli jest to branża rozwijająca się, może nie być to dla nas problemem, jednak zaczyna się on wówczas, gdy pracujemy w sektorze, który jest mało odporny na kryzys albo postępującą automatyzację. W takim wypadku jesteśmy ogromnie narażeni na zwolnienia, a brak wykonywania szerszego zakresu zadań powoduje, że szukanie nowej pracy może trwać dużej. W korporacjach ciężej jest nam się wybić i zapewnić niezależność finansową. Posiadają ją przeważnie dyrektorzy wysokiego szczebla i zarząd firmy. Takie stanowiska zajmą nieliczni. Korporacja zapewnia jednak przyzwoity poziom edukacji i wynagrodzenia w początkowej fazie rozwoju, dlatego wiele osób decyduje się tutaj stawiać swoje pierwsze kroki zawodowe.

Startup – kolejną opcją jest praca w startupie, czyli firmie, która jest w początkowej fazie rozwoju i chce prężnie rosnąć. Charakter pracy jest podobny jak na własny rachunek. Z pozytywnych cech startupu możemy wyróżnić dużą ilość zadań i złożoność prowadzonych projektów – mamy więc pole do popisu i rozwoju. Małe firmy mogą być również bardziej elastyczne, jeśli chodzi o warunki współpracy – zarówno o formę zatrudnienia, jak i czas jaki mamy poświęcić dla danej firmy. Na plus działa również płaska struktura przedsiębiorstwa, która powoduje, że możemy się wykazać, a droga naszego awansu jest o wiele szybsza niż w korporacjach, gdzie wybicie się może trwać latami. Do minusów możemy zaliczyć z kolei brak stabilności finansowej – firma, która dopiero ‘raczkuje’ na rynku nie ma dużych środków w budżecie płacowym i musimy liczyć się z tym, że nasze początkowe wynagrodzenie będzie małe. Dodatkowo wiele firm na samym starcie proponuje umowy cywilnoprawne np. zlecenie, więc jeżeli szukasz stabilnych warunków, nie jest to odpowiednie miejsce. Kolejnym niepewnym czynnikiem jest fakt, że w pierwszych miesiącach startupy walczą o przetrwanie i nie zawsze tę walkę wygrywają. Może stać się tak, że po paru miesiącach zostaniesz bez pracy. W małej firmie jesteś też od początku obłożony dużą ilością obowiązków i tylko od Ciebie zależy czy sobie z tym poradzisz.

Średnia firma – kolejną opcją jest firma średniej wielkości. Liczy ona ok 50-250 osób, więc ma już zapędy na większą ekspansję rynkową. Może być to świetne rozwiązanie dla osób, które z jednej strony szukają ambitnych wyzwań, jednak nie przepadają za korporacyjną atmosferą. W takiej organizacji będziemy mieć już większe wyzwania i projekty, a większość członków zespołu poznamy osobiście, co może pozwolić uniknąć nam formalizacji. Zarobki mogą w dużej mierze zależeć od naszej umiejętności negocjacji i doświadczenia. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają już pewne doświadczenie zawodowe, a mają dosyć mechanicznej pracy jaka ma miejsce w korporacji.

Sektor publiczny – Alternatywną ścieżką rozwoju kariery zawodowej jest sektor publiczny. Wielu osobom kojarzy się z urzędową mozolną pracą za słabe pieniądze, jednak nie zawsze tak musi być. Jako sektor publiczny rozumiemy nie tylko urzędy w prowincji, ale również różnego rodzaju organizacje, które wspierają biznes jak np. spółki grupy PFR. W odróżnieniu od korporacji, nie zatrudniają one tak wiele osób, dzięki czemu potrafią inwestować więcej w swoich pracowników. Z doświadczenia moich znajomych wiem, że budżet na szkolenia jest całkiem spory i to nie tylko kadry menedżerskiej, ale również szeregowych pracowników. Plusem pracy w sektorze publicznym jest też relatywnie duży poziom bezpieczeństwa, gdyż jest on najmniej narażony na kryzysy. Zagrożenie stanowi wspomniana wcześniej monotonia i mechanistyczny rodzaj pracy. Trzeba mieć trochę szczęścia, by trafić do odpowiedniego miejsca, inaczej rzeczywiście możemy ugrzęznąć w mało rozwojowym miejscu.

Mamy wiele dróg wyboru pracy, a wiele zależy od osobistych preferencji każdego z nas. Jest to uwarunkowane profilem zawodowym, sytuacją życiową czy miejscem zamieszkania. Opisane możliwości nie zawsze muszą się w pełni sprawdzać. Możemy trafić do nierozwojowej małej firmy, a mieć niezwykle ciekawe projekty i możliwość szybkiego awansu w korporacji. Ważne jest to, żeby poznać swoje mocne strony i podejmować świadome, przemyślane decyzje, czego każdemu z serca życzę!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s